GABINET STOMATOLOGICZNY
ul. Międzyrzecka 60, Łuków
25 798 30 90609 464 946

Lakowanie bruzd

Lakowanie bruzd

Zabieg lakowania bruzd i szczelin dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wynika to z anatomicznej budowy powierzchni zgryzowych tych zębów. Obecność bruzd i szczelin sprzyja zaleganiu w nich bakterii, które pojawiają się już w momencie wyrzynania zęba. Ze względu na niewystarczające opłukiwanie przez ślinę oraz to, że włosie szczoteczki ma z reguły większą średnicę niż bruzda, dotarcie i całkowite jej oczyszczenie nie jest w pełni możliwe. Wynikiem tego jest zaleganie bakterii i rozwój czynników sprzyjających tworzeniu się próchnicy.

Celem zabezpieczenia wyrzynającego się zęba, minimalizując ryzyko wystąpienia w nim próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Lakowanie bruzd wykonuje lekarz stomatolog. Warto przypomnieć, że zarówno przed lakowaniem jak i innymi zabiegami stomatologicznymi zęby powinny być dokładnie umyte przed wizytą. W razie braku możliwości umycia zębów zawsze pacjent może to wykonać tuż przed wizytą w gabinecie.

Przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu lekarz dodatkowo oczyszcza ząb ze wszelkich osadów znajdujących się w bruzdach. Przy braku dostępu śliny i po osuszeniu zęba lak jest wprowadzany bezpośrednio w zagłębienia bruzd i szczelin. Na koniec z użyciem lampy polimeryzacyjnej lak jest utwardzany, a jeżeli zachodzi konieczność dopasowywany w zgryzie.

O konieczności stosowania lakowania bruzd zawsze decyduje stomatolog biorąc pod uwagę indywidualne skłonności do próchnicy, nawyki higieniczne oraz żywieniowe.

Wskazania do lakowania:

  • przede wszystkim pierwsze zęby trzonowe, czyli tak zwane „6”. Szkliwo „nowych” zębów podczas wyrzynania się nie jest jeszcze całkowicie twarde i dlatego narażone na próchnicę. Należy pamiętać, że są to zazwyczaj pierwsze wyrzynające się zęby stałe u człowieka i pojawiają się około szóstego roku życia. Pamiętajmy wszystkie zęby mają nam służyć jak najdłużej stąd bardzo ważna jest profilaktyka od momentu ich wyrznięcia.
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe stałe zawierające głębokie bruzdy.
  • trzonowe zęby mleczne

Pamiętaj
Lakowanie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych „6” należy wykonać zaraz po całkowitym wyrznięciu się korony zęba około szóstego roku życia. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia próchnicy oraz zapewnia doskonałą profilaktykę stomatologiczną u małego pacjenta.

Zakres usług

Godziny przyjęć

poniedziałek10:00 - 18:00
wtorek9:00 - 15:00
środa9:00 - 15:00
czwartek10:00 - 18:00
piątek9:00 - 14:00

Kontakt

ul. Międzyrzecka 60, 21-400 Łuków
(Przychodnia “ŁUKMED”)

tel.: 25 798 30 90
kom.: 609 464 946
e-mail: gosia@stomatolog.lukow.pl