GABINET STOMATOLOGICZNY
ul. Międzyrzecka 60, Łuków
25 798 30 90609 464 946

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów

Wszystkiemu winien cukier!!! Im więcej go dostarczamy wraz z pokarmem tym większe ryzyko powstania próchnicy. Stąd tak ważna jest profilaktyka fluorkowa.

Próchnicę charakteryzują dwie fazy:

Faza I - "demineralizacja" zębów. Rozpuszczenie kryształków szkliwa pod powierzchnią. Z zewnątrz wszystko wygląda jakby OK, tylko białe kredowe plamy świadczą o zbliżającym się niebezpieczeństwie. W I etapie wszystko można jeszcze odwrócić, ale warunkiem jest intensywna pielęgnacja zębów z wizytą u stomatologa, który lakieruje zęby preparatami z fluorem. Jeżeli nie pomoże się zębom w tym momencie wtedy zwykle następuje faza II.

Faza II – Naturalna bariera ochronna, którą stanowi szkliwo została właśnie przełamana. Próchnica osiąga zębinę, tworzy się ubytek próchnicowy, a to już wymaga leczenia za pomocą wiertła.

Stąd tak ważna profilaktyka fluorkowa. Fluor w postaci związków zawarty jest nie tylko w naszej ślinie jako jeden z naturalnych składników obronnych w walce z próchnicą. Występuje również jako minerał i jest naturalnym składnikiem naszego środowiska. Jest on bezapelacyjnie najistotniejszym elementem zapobiegającym próchnicy!

Lakierowanie zębów przeprowadza się na oczyszczone powierzchnię zębów odizolowane od śliny. Lekarz stomatolog lakierując zęby dostarcza szkliwu tak potrzebny fluor, który jest bardzo szybko wchłaniany.

Po zabiegu nie wolno jeść przez około 1 godzinę. Sam zabieg jest krótki, przyjemny i bezbolesny. Efekt ochronny utrzymuje się przez około 3 miesiące od zabiegu.

Wskazania do lakierowania zębów stałych:

  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
  • próchnica początkowa,
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
  • noszenie aparatów ortodontycznych,
  • użytkowanie protez ruchomych,
  • obnażenie szyjek zębów,
  • po każdorazowym usuwaniu kamienia nazębnego i czyszczeniu zębów.

Pamiętaj
Fluor uodparnia szkliwo na próchnicę!

Należy stosować:

  • minimum 2x dziennie pastę z fluorem,
  • przeprowadzać lakierowanie zębów raz na 3 miesiące u stomatologa.

Zakres usług

Godziny przyjęć

poniedziałek10:00 - 18:00
wtorek9:00 - 15:00
środa9:00 - 15:00
czwartek10:00 - 18:00
piątek9:00 - 14:00

Kontakt

ul. Międzyrzecka 60, 21-400 Łuków
(Przychodnia “ŁUKMED”)

tel.: 25 798 30 90
kom.: 609 464 946
e-mail: gosia@stomatolog.lukow.pl